Dopyt po skladoch v Čechách prepisuje rekordy, developeri na ňu reagujú masívnou výstavbou

Najnovšie sa nedostatok skladových plôch na prenájom začína prejavovať nielen v najexponovanejších areáloch okolo Prahy a Brna, ale aj v Plzni a ďalších regiónoch. Výstavba nových hál alebo rozširovanie už existujúcich projektov pritom zaostáva za strmým vývojom dopytu. Túto disproporciu ilustrujú údaje z posledného štvrťroku minulého roka: Kým dokončených bolo 142.130 m2 priemyselných plôch, nové prenájmy boli uzavreté na viac ako 430.000 m2. Ak by sa započítalo aj prerokovanie existujúcich zmlúv, predstavoval by štvrťročný objem realizovaných prenájmov dokonca takmer 620.000 m2, upresňuje Michal Bílý, analytik 108 AGENCY.

Neuspokojený nezostáva len dopyt po väčších logistických priestoroch, ale aj tých do tisíc metrov štvorcových. Pálčivá je situácia najmä pre Prahu, v ktorej pôsobí najviac menších obchodných firiem, ktoré plochy o tejto veľkosti dopytujú najviac. Posledný minuloročný štvrťrok sa preukázal aj zvýšený dopyt po krátkodobých prenájmoch. Ten vrcholí predovšetkým v období od novembra do februára, ktoré spoločnosti z oblasti maloobchodu alebo e-commerce využívajú na predvianočnú expanziu alebo flexibilné vykrytie logistických služieb. Kým v roku 2020 sme mali pre krátkodobý dopyt tri až štyri možnosti, vlani sme na jeden podobný priestor registrovali troch až štyroch záujemcov,“ približuje strmý vývoj trhu priemyselných priestorov Robert Sgariboldi, vedúci oddelenia priemyselných a logistických prenájmov 108 AGENCY.

Prevyšujúci dopyt, vďaka ktorému klesá neobsadenosť, trvá už niekoľko kvartálov za sebou. Už v roku 2021 preto začali developeri vo veľkom skupovať rozvojové pozemky a rozširovať svoj pozemkový fond pre prípadnú budúcu výstavbu. Podľa zistení 108 AGENCY bol rok 2021 z pohľadu investícií do nových pozemkov dokonca jedným z rekordných.

Na ďalších miestach sa už stavia a mnoho projektov má predjednaných nájomcov ešte pred dokončením. Medzi najväčšie aktuálne rozostavané projekty patrí napríklad Panattoni Park Kojetín, Panatton Park Cheb South, VGP Park Olomouc a P3 Ostrava Central.

Väčšina developerov sa po dlhšom období obozretnosti opäť pustila do tzv. špekulatívnej výstavby, kedy nájomcu budú hľadať až po dokončení nových priestorov. Špekulatívne stavajú napríklad developerské spoločnosti P3 v Stochove a Ostrave, GLP v Holubiciach pri Brne alebo Panattoni v Týništi nad Orlicí, Chebu a Ostrove. Najviac sa v tejto oblasti angažuje developer CTP, ktorý pripravuje špekulatívne výstavby naprieč svojim portfóliom. Medzi jeho hlavné projekty patrí najväčší priemyselný a hi-tech park v Česku CTPark Brno a mestský obchodný park CTPark Brno Líšeň. Na Morave sú to ďalej parky v Ostrave Porube a v Lipníku nad Bečvou, v Čechách potom v Žatci a Aši.

Popísané trendy na trhu priemyselných nehnuteľností vedú k dynamickému rastu cien prenájmov. V širšej Prahe zaplatia nájomcovi za štvorcový meter už od 5,25 do 7,00 EUR za mesiac. Ešte na konci roka 2019 to pritom bolo od 4,10 do 4,60 EUR. Podobné navýšenie zažíva aj Brno. Nájomné v ostatných krajoch rastie pomalšie, ale vytrvalo. Priemerná výška nájmov v Českej republike sa pohybuje od 4,40 do 5,50 EUR.