www.108realestate.sk logo

Skladov je málo a bude stále menej. Developeri v dôsledku rastúcich nákladov utlmujú výstavbu

Také sú hlavné závery kvartálnej analýzy realitno-poradenskej spoločností 108 AGENCY na Slovensku. Podľa Branislava Jendeka, ktorý je Managing Directorom v 108 AGENCY na Slovensku môže v tomto roku dôjsť k čiastočnej premene industriálneho trhu, na ktorého akceleráciu nemusia niektoré subjekty stačiť. Viac ako polovica z industriálnych priestorov dokončených v prvom štvrťroku bola dlhodobo predprenajatá alebo doobsadená súbežne s kolaudáciou. Celková plocha prémiových priemyselných areálov tak presiahla 3,37 mil. m2. Medziročne vzrástla o 17 % a boom výstavby naďalej pokračuje.

Značný záujem je o skladové a výrobné haly s termínom ukončenia výstavby v priebehu tohto roku. V Bratislavskom kraji je vo výstavbe takmer 160.000 m2, no stále je dopyt nájomcov po voľných priestoroch vyšší ako ponuka. Celková miera neobsadenosti vďaka vysokému dopytu z výrobného a logistického sektoru klesla v Bratislavskom regióne na 4,93 % a v ostatných regiónoch na 6,34 %.

Celková lízingová aktivita na Slovensku v 1. štvrťroku 2022 dosiahla viac ako 153.000 m2, z čoho net take-up predstavoval 125.000 m2. Väčšinu nových prenájmov podpísali logistické spoločnosti, v tesnom závese s e-commerce/retail spoločnosťami.

Najväčšou novou transakciou bol prenájom maloobchodnej spoločnosti dm-drogerie markt v priestoroch Prologis Park Bratislava s celkovou prenajatou plochou nad 33.000 metrov štvorcových.

V prvom štvrťroku 2022 pozorujeme mierny pokles dopytu v sektore e-commerce, ktorý je ale vyvážený prílevom výrobných spoločností v dôsledku situácie na Ukrajine, hovorí Dominika Ukropcová, analytička 108 AGENCY, podľa ktorej ale nájomcovia musia počítať s rastom nákladov.

Priemerné nájmy v prémiových priemyselných areáloch v Slovenskej republike sa pohybujú v rozpätí od 3,80 do 4,50 EUR za m2 za mesiac. V hlavnom meste ceny atakujú hranicu dokonca 6,50 EUR za m2, čo bolo ešte pred dvoma rokmi nemysliteľné. Okrem nájomného začínajú po dlhej dobe zdražovať aj servisné poplatky zahŕňajúce poplatky za údržbu a správu priemyselného areálu, a to minimálne o 10 %.

K ďalším faktorom, ktorých súbeh môže viesť k premene slovenského trhu priemyselných priestorov, patrí rapídne zdražovanie prakticky všetkých vstupov stavieb na úrovni developerov. K nim treba pripočítať aj vysokú infláciu. Developeri najmä na rast cien energií reagujú početnejším zapájaním obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň však nemožno vylúčiť odchod časti nájomcov pracujúcich s nižšou maržou z prémiových lokalít. Podľa 108 AGENCY však vlastníci a property manažéri veľmi rýchlo nachádzajú náhradu, obvykle z firiem z oblasti e-commerce a city logistiky.