www.108realestate.sk logo

SVETOVÉ TRENDY INDUSTRIÁLNEJ VÝSTAVBY. MIPIM 2018 AKO INŠPIRÁCIA PRE SLOVENSKO

Prestížna odborná konferencia MIPIM, každoročne usporiadaná vo francúzskom Cannes, aj tento rok predstavila prostredníctvom stoviek vystavovateľov z celého sveta radu inovatívnych projektov a riešení z oblasti real estate developmentu. Industriálnou témou číslo 1 je v súčasnosti efektívne využitie dostupných pozemkov, predovšetkým vo veľkých mestách s dôrazom na rozvoj city logistiky.

“Vnímame rastúci dôraz na problematiku územného plánovania a udržateľný rozvoj miest. V kontexte industriálnej výstavby sa toto premieta do snahy obmedziť tranzitnú dopravu a zaistiť efektívne zásobovanie miest, tzv. urban logistiku a koncept last mile delivery, dodáva Jakub Holec, Managing Director v spoločnosti 108 AGENCY, ktorá sa zameriava na realitno-poradenské služby a každoročne sa veľtrhu zúčastňuje.

Tento stav reflektuje taktiež vyhlásenie víťazov tohtoročných MIPIM Awards, v ktorých prvenstvo v kategórii Best Industrial & Logistics Development získalo prepracované multimodálne logistické centrum spoločnosti Sogaris, umiestnené v užšom centre Paríža. Viacposchodová stavba o 45.000 m2  ponúka športové vyžitie a parkové úpravy na streche, kongresové centrum s hotelom vo vyššom podlaží a zároveň slúži ako logistický skladový hub s priamym napojením na železnicu. Zaujímavosťou tohto projektu je tiež skutočnosť, že spoločnosť Sogaris je z 80 % vlastnená parížskou mestskou samosprávou.

V slovenskom prostredí je doposiaľ takáto realizácia skôr sci-fi námetom, aj s ohľadom na aktuálne chýbajúcu koncepciu rozvoja urban-logistiky. Príležitosťou pre Bratislavu je predovšetkým ucelený rozvoj rady brownfieldových plôch, tu sa však aktuálne industriálne projekty presadiť nedokážu. „Rada brownfieldov sa nachádza v atraktívnych lokalitách bližšie k centru mesta, sú teda pre developerov svojim umiestením finančne zaujímavejšie predovšetkým pre bytový a kancelársky development. Problémom rozvoja je aj neflexibilný územný plán mesta a zdĺhavé povoľovacie procesy“ vysvetľuje Branislav Jendek, managing partner v spoločnosti 108 Agency.

Ďalšou novinkou, ktorá sa postupne z ázijských veľkomiest presúva do Ameriky a Európy, je výstavba skladov do výšky. Zatiaľ čo v Ázií nie je novo dokončený 6-poschodový singapurský sklad spoločnosti Panalpina o veľkosti 30.000 m2 výnimkou, popredný americký developer Prologis v americkom Seattli aktuálne finišuje výstavbu prvého 3-poschodového skladového komplexu o rozlohe 54.777 m2.

Na Slovensku sa zatiaľ viacposchodové sklady nestavajú. Je to dané predovšetkým neporovnateľne nižšou cenou pozemkov, ktorá developerov nemotivuje k viacposchodovej výstavbe ,ktorá je nákladnejšia. Budú sa rozvíjať tradičné logistické lokality ako Senec. V budúcnosti pribudne park v blízkosti Bratislavského letiska a developeri indikujú apetít rozvíjať mestské lokality pre urban- logistiku.

 „Viacposchodová industriálna výstavba je otázkou ceny pozemku. V situácii, kedy sa ceny stanú neúnosnými a nebude možné ich reflektovať v cene prenájmu, bude nevyhnutné pristúpiť k výstavbe do výšky. Jedná sa o citlivú tému a takáto realizácia musí s ohľadom na územné plánovanie vychádzať zo všeobecnej zhody odbornej a laickej verejnosti. Osobne si myslím, že na viacposchodový sklad si v českých a slovenských podmienkach ešte dlho počkáme, ak vôbec niekedy bude táto otázka aktuálna, zhrňuje Martin Polák, Senior Vice President, Regional Head CEE spoločnosti Prologis.