Trendy v českej logistike 2022: Kam smerujú logistika a skladovanie v Českej republike?

Výskum bol realizovaný agentúrou Ipsos v období medzi májom a augustom 2022 a zúčastnilo sa ho viac ako 130 manažérov pôsobiacich v oblasti logistiky a skladovania. Tí sa podelili o svoje názory, čo ich v dnešnej dobe najviac ovplyvňuje a s čím sa v praxi stretávajú.

Vďaka tomuto spojeniu ponúka štúdia pohľad očami expertov na súčasný stav slovenskej logistiky a tiež sa dotýka trendov v oblasti investícií, budúcnosti logistiky a skladovania alebo rieši dopady vonkajších vplyvov ako je vojnový konflikt na Ukrajine alebo pandémia covidu-19.

Kompletnú brožúru si môžete stiahnuť úplne zadarmo a napríklad sa tak dozvedieť, že si firmy vyberajú skladovacie priestory hlavne podľa ich lokality, ceny a dopravnej dostupnosti, ktorá ovplyvňuje možnosti získania potrebnej pracovnej sily alebo že až 95 % logistov plánuje do piatich rokov investovať do automatizácie.

Situáciu na trhu priemyselných nehnuteľností okomentoval Michal Bílý, vedúci oddelenia prieskumu trhu 108 AGENCY: „Turbulentné a neisté obdobie 4. kvartálu 2022 až 1. štvrťroku 2023 dopadne predovšetkým na prevádzkovateľov e-shopov a menšie lokálne firmy. Rovnako ako celý maloobchod sa musia vysporiadať so súbehom rastúcich nákladov a klesajúceho dopytu zákazníkov. Časť z nich bude pravdepodobne nútená trh alebo skladovacie priestory opustiť. Nadnárodné spoločnosti s dostatkom kapitálu potom môžu túto situáciu využiť pre prípadnú expanziu, ktorá im zaistí väčšiu nezávislosť na vzdialených trhoch, vrátane toho čínskeho. Situácia sa odrazí v čiastkovom raste neobsadených plôch.“