V Česku nikdy nebolo menej voľných skladov. Objavujú sa ale prvé náznaky ochladenia

Štvrťročná analýza realitno-poradenskej spoločnosti 108 AGENCY však naznačuje, že v naďalej veľmi silnom dopyte sa objavujú náznaky ochladenia. Znižuje sa záujem napríklad firiem z oblasti e-commerce, za čím môže stáť okrem iného rastúce nájomné aj znižujúca sa spotreba domácností. Niektoré výrobné spoločnosti potom aj z dôvodu vysokých cien energií, pohonných hmôt a ďalšieho sortimentu svoju činnosť obmedzujú. „Všímame si, že významné množstvo aj veľkých a stredných spoločností odkladá rozhodnutie o relokácii alebo expanzii na ďalší rok,“ dodáva Jakub Holec, riaditeľ 108 AGENCY, podľa ktorého aj na trh priemyselných priestorov dolieha neistý vývoj ekonomiky.

Na zásadný previs dopytu nad dostupnou ponukou zareagovali developeri už vlani. Aktuálne 108 AGENCY registruje vo fáze realizácie 1,29 milióna m2 nových priemyselných priestorov. Ostatne už v druhom štvrťroku bolo na trh dodaných celkom 197.381 m2 moderných priemyselných plôch, čo je medzikvartálny nárast o 128,83 %. Väčšina z nových projektov však už pozná svojich budúcich nájomcov. Rýchly prírastok plôch sa na celkovej neobsadenosti preto príliš neprejaví. Vzhľadom na množstvo negatívnych ekonomických faktorov sa nedá očakávať navýšenie podielu špekulatívnej výstavby na celkovom prírastku nových plôch.

Dopyt aj napriek uvedenej obozretnosti časti nájomcov, ochladeniu globálnej ekonomiky a rad negatívnych faktorov na celonárodnej úrovni zostáva vysoký. Hrubý dopyt dosiahol v druhom štvrťroku celkom 631.849 m2, bez prerokovania to bolo 489.685 m2. „V oboch prípadoch ide o lepší výkon ako v predošlom kvartáli. Ak by sme však odpočítali historicky rekordnú transakciu v Panattoni Parku Cheb, jednalo by sa oproti minulému kvartálu o pokles,“ dokazuje mierne spomalenie industriálneho trhu Michal Bílý, analytik 108 AGENCY.

Prvé náznaky ochladenia prichádzajú v čase, keď v lokalitách okolo veľkých miest nie sú k dispozícii prakticky žiadne voľné plochy. Z hľadiska dostupnosti bolo na konci júna najviac voľných priemyselných plôch v Plzenskom kraji, Olomouckom kraji a na Vysočine. Kvôli nedostatku rozvojových plôch rastie záujem developerov o brownfieldy a ich regeneráciu. Výstavba na nich bude stále častejšia aj kvôli postupnému utlmovaniu ťažkého priemyslu alebo výroby s vysokou uhlíkovou stopou. Potenciál projektov tohto typu teda ešte porastie.

Nedostatok voľných plôch vedie ku kontinuálnemu rastu cien nájomného. Vo väčšine regiónov sa priemerná cena nájmu dostala nad hranicu 5 EUR za m2 – celorepublikový priemer je v súčasnosti 5,50 EUR za m2. Dostupné plochy pod spomínanou priemernou čiastkou sú v krajoch Juhočeský, Karlovarský a Ústecký. V hlavnom meste Praha sa priemerná výška nájomného vyšplhala na úroveň 7,25 EUR za m2. Juhomoravský kraj vykázal za druhý štvrťrok priemerné nájomné 5,80 EUR za m2. Rast nájomného sa v regiónoch nespomalí zrejme minimálne do konca tohto roka. V okolí veľkých miest, kde dopyt stále významne prevyšuje ponuku, bude rast nájomného pokračovať aj budúci rok. Avšak už nie tak dynamicky ako v uplynulom roku.

Tohto roku by sa čo do objemu prenajatých skladových a výrobných priestorov mohol podľa analytikov 108 AGENCY vyrovnať minulému roku, ak v druhej polovici roka nepríde výraznejšie ochladenie trhu. Počas roku 2021 boli uzavreté nájomné transakcie pokrývajúce 2,39 miliónov m2.