Z kancelárie v obývačke medzi popredných hráčov na trhu. Spoločnosť 108 AGENCY oslávila desať rokov od svojho vzniku

Za poslednú dekádu sa pritom zmenilo omnoho viac ako priestory a počet ľudí vo firme. Z gaučového projektu vyrástla úspešná poradenská spoločnosť špecializujúca sa na prenájom, predaj a správu komerčných nehnuteľností so širokým spektrom domácich aj zahraničných klientov z odvetvia automotive, e-commerce, maloobchodu a veľkoobchodu alebo štátnej správy.

Tohto roku v septembri uplynulo desať rokov od chvíle, kedy Jakub Holec zaregistroval názov 108 AGENCY v obchodnom registri. „Trh v roku 2009 prechádzal hlbokou krízou a cítil som jedinečnú príležitosť na ňom niečo nové vybudovať. Odišiel som vtedy z korporátu preto, že som vedel, že chcem robiť biznis po svojom,“ rozpráva o začiatkoch vlastného podnikania Jakub Holec.

Názov vtedy zakladateľ firmy vybral podľa poradia svojich iniciálov v abecede a až neskôr zistil, že 108 je vo východných učeniach šťastným číslom. „Či už k rastu firmy štastná číslovka prispela, alebo nie, verím,že za úspechom stojí tiež nadšenie z práce, ktoré mňa a tím stále poháňa,“ dopĺňa Holec. Prvú kanceláriu firma vybudovala v žižkovskej Vlkovej ulici o rok neskôr. Aj keď sa firma stala terčom útoku zlodejov akurát vo chvíli, kedy prebiehala záloha dôležitých dát, a prišla tak o všetko technické vybavenie, podarilo sa jej rozšířiť pole pôsobnosti o ďalšie odvetvie vedľa priemyslu, a to o kancelárie, správu nehnuteľností a investičné transakcie, čím sa začala formovať full servis commercial real estate agentúra, ktorou dnes 108 AGENCY je.

Tím profesionálov, ktorí chcú robiť veci inak. Už od samotných začiatkov smeroval Jakub Holec k vytvoreniu firmy, kde bude okrem profesionality dôležitý tiež individuálny prístup ku klientom, atmosféra a vzťahy medzi ľuďmi v tíme, výsledky práce a predovšetkým nekorporátnosť. „Som veľmi pyšný na to, že sa nám spoločne podarilo vybudovať tím, ktorý nielen odvádza výbornú prácu, ale svojim prístupom zároveň vytvára protiváhu k neosobnému korporátnemu prostrediu. Verím, že sa nám pomaly darí meniť komerčné reality v prístupnejší biznis, než akým bol pred desiatimi rokmi, kedy somm agentúru zakladal,“ zmieňuje sa CEO firmy.

Najväčšie firmy sveta, ocenenia a vlastné projekty Napriek tomu, že Jakub pôvodne chcel mať agentúru pracujúcu výhradne pre české firmy, 108 AGENCY zastupuje a pomáha tým najväčším firmám sveta – medzi jej klientov patrí napríklad Panasonic, Škoda Auto, IKEA, LIDL, ale taktiež väčšina popredných českých ecommerce hráčov. Spoločnosť tiež prináša do sveta realít nové pohľady a riešenia založené predovšetkým na dátach a technológiach. Tento prístup dokazujú tri portále – NajdiKanceláře.cz, Investuj.cz a SKLADUJ.cz – ktoré si našli na trhu veľmi rýchlo svoje miesto a práve na týchto portáloch stojí časť úspechu firmy. Po čase tak prišli prvé významné ocenenia – k Best Local Real Estate Agency neskôr pribudla cena Best Warehouse Power Broker či Best Warehouse Lease v rámci CIJ Awards. Desaťročné jubileum potom prinieslo cenu Best Warehouse Power Broker Team v rámci prestížnych HOF Awards.

Vlastné projekty a expanzia na východ Dôležitou súčásťou 108 AGENCY sú tiež vlastné „startupy“. Prvým projektom sa od roku 2017 stala platforma TheProstor.cz, ktorá sa špecializuje na krátkodobé prenájmy atraktívnych miest v Prahe. Druhým projektom je BigBox Locator (BigboxLocator.com), ktorý ponúka databázu veľkých logistických hál nad 40.000 m² v strednej a východnej Európe. Posledným prírastkom je personálna agentúra Edgar Baker, ktorá vďaka znalosti 108 AGENCY vie nejefektívnejšie pomôcť priemyselným podnikom nájsť tých najkompetentnejších zamestnancov.

Rýchly rast a rozvoj spoločnosti sa podľa všetkého nezastaví ani v budúcnosti, firma už čoskoro plánuje expandovať do oblasti juhovýchodnej Európy. Už teraz analyzuje príležitosti na trhu v Maďarsku, Rumunsku a predovšetkým v Srbsku, kde chce čoskoro založiť pobočku. S tým samozrejme súvisí posiľňovanie pozície firmy na súčasných trhoch, kde veľmi úspešne konkuruje nadnárodným firmám pôsobiacim v komerčných nehnuteľnostiach a predovšetkým v priemyselných prenájmoch. Kľúčové bude taktiež prehĺbenie spolupráce s obchodnými komorami nielen v Českej republike.

10 rokov 108 AGENCY rok za rokom

2009 – Jakub Holec zakladá firmu v obývačke

2010 – prvá kancelária, založenie sesterskej spoločnosti AMCR

2011 – sťahovanie do väčších kancelárií, rozšírenie tímu

2012 – založenie investičného oddelenia

2013 – prvá zásadná transakcia: predaj továrne po spoločnosti Panasonic spoločnosti CTP

2014 – dalšie portále firmy: najdikancelare.cz a investuj.cz

2015 – ocenenie Best Local Real Estate Agency v rámci CIJ Awards. Tím vstúpil do spolku SKLAD (SKLADUJ.cz). Prvá transakcia na Slovensku

2016 – 108 AGENCY posilnila slovenskú pobočku a získala cenu Best Warehouse Power Broker Team v rámci CIJ Awards. Prekonala hranicu 200.000 m² prenajatých plôch

2017 – firma prekonala 350.000 m² prenajatých plôch, začali pribúdať aj ocenia: obhájené Best Warehouse Power Broker Team a naviac cena Best Warehouse Lease (oboje CIJ Awards). Vznik platformy Theprostor.cz

2018 – vznik projektu BigBox Locator (bigboxlocator.com). Zároveň predstavenie unikátneho projektu WarehouseBid

2019 – cena Best Warehouse Power Broker Team v rámci prestížnych HOF Awards