Záujemcovia o flexibilné priestory môžu využiť prvý porovnávač coworkingov Desking.sk od 108 AGENCY

Prvé coworky na Slovensku vznikli niekde okolo roku 2011 hlavne za účelom ponuky kolaborácie, rastu a flexibility pre menšie alebo začínajúce firmy. Na týchto hlavných pilieroch stavajú dodnes, no kvalita priestorov a ponuka služieb sa posunula prirodzene spolu s trhom kancelárii. Vďaka jedinečnej skladbe priestorov môžeme o coworku povedať, že sa jedná o „activity based“ koncept pre všetky druhy businessu.

"Trh s flexibilnými kanceláriami dozrel do takej miery, že ponúka množstvo rôznych konceptov a možností. Vďaka jeho rozvrstveniu sme sa rozhodli uľahčiť potenciálnym nájomcom a užívateľom orientáciu na trhu," vysvetľuje Michal Rudinský, vedúci tímu prenájmu kancelárií 108 AGENCY na Slovensku. Tá už s úspechom prevádzkuje úspešné realitné vyhľadávače najdikancelarie.sk, skladuj.sk a interaktívnu mapu priemyselných a logistických nehnuteľností.

Desking.sk ponúka niekoľko základných filtrov. Medzi kľúčové kritériá patrí lokalita, počet požadovaných miest a dátum začiatku prenájmu alebo členstva. Následne sa porovnajú základné podmienky a služby preferovaných centier. Desking.sk vám porovná nielen ceny jednotlivých typov členstva, ale aj základné a rozšírené služby vrátane vybavenia.

Záujemcovia si môžu vybrať z minimalistických konceptov podporených nízkou cenou a sofistikovaných ponúk elitných operátorov. Stránka zohľadňuje aj to, či jednotlivec alebo firma hľadá možnosti pre desiatky alebo stovky svojich zamestnancov v priebežne aktualizovanej a rozširovanej databáze.

„Coworkingové centrá sú aj koncom roku 2022 stále veľmi atraktívne, hlavne pre startupy a menšie firmy celkovo. Zároveň však treba podotknúť, že veľmi dobre fungujú aj pre väčšie firmy ako forma okamžitej expanzie alebo dočasné priestory. Preto verím, že náš nový porovnávač coworkov prinesie ďalšiu pridanú hodnotu do portfólia služieb a trhových možností pre našich klientov,“ dodáva Michal Rudinský.

O coworking sa čoraz viac zaujímajú väčšie spoločnosti a podniky. Pôvodne si firmy prenajímali len konferenčné miestnosti alebo zasadacie miestnosti. V súčasnosti majú záujem o prenájom vlastných priestorov v rámci centier - t. j. vlastných uzavretých kancelárií, ale so všetkými výhodami, ktoré práca v coworkingu ponúka: flexibilita, zdieľanie, networking, kreatívny duch, zvyčajne prémiová lokalita a skvelá dostupnosť atď.

Desking.sk vznikol na základe toho, že aj po skončení lockdownu zostalo veľké množstvo firiem pri hybridnom modeli práce a naďalej kombinujú prácu z kancelárie s prácou z domu. Zamestnanci požadujú flexibilitu a možnosť pracovať odkiaľkoľvek, či už z kancelárie, z domu alebo len z coworkingového centra. Potrebujeme menej pevných pracovných miest, viac zasadacích miestností pre tímovú prácu, neformálne priestory a zdieľané pracovné miesta.

Coworkingové centrá na Slovensku vykazujú vysokú mieru obsadenosti. Prevádzkovatelia často vychádzajú v ústrety aj klientom, ktorí majú vo svojich kanceláriách fyzicky menej ľudí kvôli hybridnému modelu práce, a ponúkajú viac prístupov do daného priestoru, aby sa zamestnanci mohli striedať. Spoločnosti môžu týmto spôsobom dosiahnuť významné úspory. Podľa 108 AGENCY je to logická reakcia nájomcov na neistú ekonomickú situáciu spôsobenú viacerými hospodárskymi faktormi a medzinárodnou bezpečnostnou situáciou.

Porovnávač Desking.sk je pre všetkých užívateľov zadarmo. Okrem slovenského trhu mapuje „108čka“ aj český trh flexibilných kancelárií na webe Desking.cz.