Novinky zo 108

Tempo obsadzovania skladov sa spomaľuje. Hlavným dôvodom sú obavy o vývoj automobilového priemyslu

Viaceré nové sklady postavené na špekulatívnom základe čakajú na nájomcov až šesť mesiacov alebo dlhšie. Tento jav, ktorý nemá v Českej republike už dlhé roky obdobu, sprevádza v niektorých regiónoch dokonca mierny pokles priemerného nájomného. Ak k tomu pripočítame predlžovanie nájomných prázdnin, rastúcu mieru neobsadenosti a rozširujúce sa podnájmy, všetko nasvedčuje tomu, že 3. štvrťrok potvrdil zmenu vo vývoji domáceho trhu s priemyselnými priestormi - spomalenie. Na základe orientačných údajov to vyplýva z analýzy českej realitnej a poradenskej spoločnosti 108 REAL ESTATE. Hrubý dopyt dosiahol v období od júla do septembra celkovo 158 867 m², kým čistý dopyt predstavoval len 122 186 m². Ide o rekordne nízky štvrťročný výsledok, najhorší za minimálne 4 roky.

Viac

Poľsko je hitom medzi developermi, nájomcami a investormi priemyselných priestorov

V porovnaní s Českou republikou je štvornásobne väčšia, čo sa týka rozlohy a približne aj počtu obyvateľov. V posledných mesiacoch ide príkladom v mnohých oblastiach hospodárstva vrátane výstavby, prenájmu a následného predaja priemyselných priestorov. Ponuka komerčných nehnuteľností rastie aj vďaka masívnym investíciám do dopravnej infraštruktúry a rastúcej kúpyschopnosti. Najvýraznejšie sa to prejavuje v segmente logistiky a výroby, ktorý sa v tomto roku doteraz rozšíril o takmer 2,5 milióna m2 na celkovú plochu viac ako 31 miliónov m2.

Viac

Developeri plánujú vybudovať takmer 7 miliónov m² priemyselných priestorov. Nebudú sa vyhýbať ani hnedým poliam

Čo spája Karlovarský, Juhočeský, Liberecký a Ústecký kraj z hľadiska developerov priemyselných nehnuteľností? Nie je to dlhodobo najnižšia ponuka a stavebná aktivita, práve naopak. Podľa analýzy realitno-poradenskej spoločnosti 108 AGENCY by v týchto štyroch krajoch malo v najbližších rokoch pribudnúť najviac nových skladových a výrobných priestorov v pomere k ich súčasnému objemu. Celkovo poradcovia zmapovali developerské projekty v Českej republike s rozlohou viac ako 6,8 mil. m2 , ktoré sú v rôznych štádiách povoľovania a prípravy - od posudzovania vplyvov na životné prostredie, územného rozhodnutia/stavebného povolenia až po prvé realizačné práce. 54 % plánovaných projektov patrí trom developerom: CTP, Panattoni a Prologis.

Viac